Zobacz, gdzie zamówić silnik szczotkowy, wejdź na ultrarobotics.pl.
Masa rzeczy, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Duże bądź niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, z jakich modułów złożone są ani jak pracują te urządzenia.
Kto opracował i jak zbudowany jest silnik na prąd stały?
Zadaniem silników na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwustu lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Edison, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały złożone są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora i szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są generalnie cenione za dużą niezawodność oraz bezszelestne działanie.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych urządzeniach
Stwierdzenie, iż silniki elektryczne prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów oraz samochodzików, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silników na prąd stały korzystają także hobbyści do realizacji własnych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki DC o niewielkiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od renomowanych producentów.
Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]