Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Kliknij tutaj, aby kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Z początku nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką sakramentu ślubu. Niewiele osób wie jednakże, iż mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele wieków później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak np. w Iranie, w Irlandii, w Turcji albo w Kanadzie, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, że kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dodaj datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal), które symbolizowały potęgę uczucia. Dziś do ich sporządzenia wykorzystuje się najczęściej platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch typów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają także często w ofercie grawerunek. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]