Inwestycje w metale szlachetne – srebrne monety bulionowe

Szukasz monet srebrnych? Koniecznie odwiedź ten adres.

Monety bulionowe, nazywane również monetami lokacyjnymi, są kolejną opcją dla osób pragnących inwestować swoje pieniądze w metale szlachetne. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym kruszcem także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatnim okresie coraz więcej krajów emituje srebrne monety bulionowe, które szybko zdobyły żarliwych zwolenników, zwłaszcza wśród inwestorów z nieco mniej zasobnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość mocno związana z ceną rynkową kruszcu

Nie skłamiemy, jeśli oznajmimy, iż monety bulionowe ze srebra są zasadniczo nowością na rynku inwestycyjnym. Wybijane są przez mennice kilku państw, i to dopiero od lat osiemdziesiątych XX wieku (pojawiły się najpierw w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Chociaż nabywane przez inwestorów od prawie pięciu dekad, ich oferta nie jest nadal tak duża jak analogicznych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak świetną opcją dla osób potrzebujących zróżnicować swoje środki finansowe, a które boją inwestycji w nieco droższe monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w złoto czy też platynę. Z jakiego powodu monety bulionowe uznaje się za stabilniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt nabycia monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zauważalnie przewyższa wartość metalu szlachetnego, z którego powstały. Przyczynia się do tego w największym stopniu ogólny wydatek poniesiony przez producenta na wybicia numizmatu (między innymi opracowanie przez grafika unikalnego wzoru i wykonanie stosownych sztanc). Nie bez znaczenia jest także to, że monety kolekcjonerskie dostępne są w limitowanej ilości, co automatycznie potęguje na nie popyt. Nie znaczy to jednak, iż z czasem ich wartość będzie systematycznie wzrastać! Powinno się mieć świadomość, że tak jak w przypadku każdego okazu kolekcjonerskiego, monety te są warte tyle, za ile chce je kupić potencjalny nabywca. Natomiast srebrne monety bulionowe pozbawione są wymiaru numizmatycznego (ich design modyfikowany jest niezwykle rzadko i nie mają ograniczonego nakładu), zatem ich wartość mocno związana jest z wartością rynkową srebra.

Jaki jest najpopularniejszy nominał srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym metalem inwestycyjnym, toteż monety bulionowe z tego kruszcu rzadko wytwarzane są w nominale mniejszym niż 1 uncja trojańska, a więc 31,1 gramów. I choć nominał 1 uncji i próba srebra .999 to w zasadzie standard dla tych monet, u dystrybutorów dostaniemy także monety o ciężarze 2 oz, 5 oz, a nawet 500 g. W rodzimych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez przeszkód kupimy znane na każdym krańcu globu angielską Britannie, Liście Klonowe z Kanady oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieszablonowym nominale 1,5 euro.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]