Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

W tym miejscu znajdziesz więcej szczegółów o e-fakturze.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie osobie, która nie potrafi go odczytać, z kolei dla dostosowanego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale klarowny. Za sprawą tego, że faktury otrzymują ujednolicony format niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność przede wszystkim szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, nie muszą przekazywać pliku JPK_FA oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF przetrzymuje dane o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, lecz musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]