Srebro w sztabkach – podstawowe informacje

Potrzebujesz sztabek srebra? Kliknij tutaj.

Od dawna uważa się, iż inwestowanie w metale szlachetne jest trafną metodą na lokowanie pieniędzy, która po pewnym czasie daje wymierny zysk. Najpopularniejszym aktualnie kruszcem inwestycyjnym jest oczywiście złoto, niemniej jednak ostatnio srebro nie jest już traktowane jedynie jako metal przemysłowy i znów cieszy się zainteresowaniem pośród coraz szerszej grupy osób, zarówno tych z niewielkim, jak i pokaźnym potencjałem finansowym.

Czy warto inwestować środki w sztabki srebra?

Srebro istnieje w złożach 17-krotnie częściej niż złoto, wypada jednakże zaznaczyć, iż jego wartość w stosunku do wartości złota nie odzwierciedla tej proporcji i wciąż jest dostrzegalnie niższa. Nabycie srebra jest jednak idealną propozycją dla osób, które potrzebują zdywersyfikować swój portfel, a które nie mają środków umożliwiających nabycie większych zasobów złota. Wypada jednak wiedzieć, że ze względu na swoje cechy, srebro jest szeroko stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu co skutkuje tym, że jego cena silniej reaguje na kłopoty pojawiające się w gospodarce. Można to notabene zobaczyć analizując wykres jego wartości z ostatnich 20-25 lat. Z tego również powodu lokata oszczędności w srebro obciążona jest wyższym ryzykiem niepowodzenia, toteż zalecana jest inwestorom znającym aktualną i prognozowaną sytuację na rynku metali inwestycyjnych. Można natomiast zakładać, iż zapotrzebowanie na srebro cały czas będzie się utrzymywało, a wraz z dynamicznym rozkwitem medycyny, elektroniki czy fotowoltaiki, w których srebro jest szeroko wykorzystywane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego cena będzie z czasem rosnąć.

Sztabki srebra – zamawiać małe czy duże

Na wzór złota, sztabki srebra odlewane jest w rozmaitych wagach, co upraszcza zbudowanie portfela, pozwalającego sprzedaż w razie potrzeb mniejszych bądź większych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także najbardziej „na kieszeń” niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 50 g i 100 g oraz 1 uncji trojańskiej. Rzecz jasna, gdy zamówimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę zapłacimy za kruszec taniej, warto jednakże pamiętać, iż nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej odsprzedaży trzeba znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Zatem jeżeli sztabki srebra mają być także zabezpieczeniem finansowym na czas kryzysu, warto rozważyć nabycie sztabek w kilku wagach, by móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile rzeczywiście potrzeba. Drugą opcją jest też inwestycja w względnie droższe srebrne combibary, to znaczy złączone 1-gramowe sztabki srebra dające się łatwo rozłączyć. Wadą zakupu srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, że – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż i zakup obciążone są 23% stawką VAT.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]