Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Znajomość dziejów rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to zdecydowanie za mało. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie może być zaliczone do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych członków rodziny wymaga naprawdę dużego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Zazwyczaj można korzystać z nich bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Powinno się pamiętać, że cena badania może również wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do następnych parafii oraz urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

Na początku wspomnieliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest wymagana do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią małej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn aktualnie coraz więcej Polaków decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.