Elementy budowlane – dźwigary

Dalsze informacje o dźwigarze.

Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie właściwego kształtu ścianom wylewanym z betonu, jak również wykonanie w nich przelotów na okna i drzwi. Szalunki okazują się też niezastąpione przy budowie sklepień – wtedy ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niemożliwa. Dźwigary sprawiają, iż strop nie opada kilka minut po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich surowców wykonuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym obciążeniom, które sięgają kilkudziesięciu ton. Skutkiem tego jego istotną cechą jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania oraz typ użytych do tego surowców. Powinny one być dokładnie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak sosna, topola, buk czy olcha. Niezwykle ważne jest też odpowiednie zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, klejów i innych płynnych preparatów używanych na budowie – a więc czynników, które często zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Firmy, które regularnie parają się wznoszeniem wielopoziomowych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup oraz magazynowanie wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Natomiast przedsiębiorstwa, które sporadycznie przyjmują zlecenia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych modułów konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]