Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może być użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu inwestorów i wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają belki, głowice ze stali lub aluminium, narożniki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt czy brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Nabycie wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]