Czym są badania psychologiczne kierowców?

Kliknij tutaj jeżeli chcesz zamówić badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]