Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

W trakcie budowy każdego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozrostu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które części budowli powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą przede wszystkim balkony, piwnice, fundamenty, dachy i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi albo wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, mającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, naprawą oraz inwentaryzacją przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.