Banknoty kolekcjonerskie – upamiętnienie wydarzeń i osobistości

Dowiedz się, gdzie kupić banknot kolekcjonerski.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, jednym z pierwszych skojarzeń obok zbierania znaczków oraz pocztówek jest kolekcjonowanie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie minionego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.

Banknoty – od dekad zachwycają misternym designem

Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się w II w. p.n.e. za czasów Dynastii Han. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują współcześnie uformowały się natomiast między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w formie monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o środkach płatniczych z papieru z relacji znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w krajach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem lat ten sposób rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są zastępowane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, gdyż nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, ale też artystyczną – od wieków przecież fascynują misternym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie to nie tylko banknoty obiegowe

Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, zbierają najczęściej banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one stosunkowo łatwo osiągalne, jednakże ich cena zdarza się ogromna – wszystko zależne jest od daty ich wprowadzenia w obieg i stanu zachowania. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w limitowanym nakładzie, przede wszystkim w związku z upamiętnieniem zasłużonych postaci ze świata nauki, polityki oraz kultury lub istotnych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego banknot 20 zł) czy 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza oszałamiającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki widoczne pod ultrafioletem i efekty kątowe.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]