Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Zobacz, gdzie kupić kantar sznurkowy.

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do profilu i wymiarów głowy konia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może mieć nad koniem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Jeszcze większą wygodę dają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym albo syntetycznym futerkiem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do koni półkrwi arabskiej, holsztyńskich, huculskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]