Kwestia zanieczyszczenia atmosfery dotarła już do świadomości przeciętnego Polaka i rzadko jest banalizowana. Mieszkańca naszego kraju zdają sobie sprawę, iż czystość powietrza, którym codziennie oddychamy, ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Dopóki nie zostaną zastosowane systemowe rozwiązania, każdy powinien zadbać o swoje zdrowie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie pomocne rezydentom dużych aglomeracji
Im bardziej zindustrializowany rejon, tym bardziej prawdopodobna groźba obecności znacznego stężenia PM2,5 oraz PM10, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych schorzeń układu oddechowego narażeni są przede wszystkim rezydenci większych miejscowości lub terenów w sąsiedztwie fabryk wydzielających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to już nowość na rodzimym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak np. LIFAair, Webber czy Meaco, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów. Co istotne, poza eliminacją z atmosfery zanieczyszczeń, nierzadko mają one również inne przydatne funkcje.
Typy i zastosowania oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego bez problemu kupimy sprzęt stosowne do określonej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są stosunkowo nieduże, toteż bez wysiłku można przesunąć je między pokojami. Poza usuwaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, zatrzymują one też bakterie oraz grzyby, które mogą być źródłem wielu reakcji uczuleniowych bądź chorób, jak również szkodliwy formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża oraz jonizuje powietrze, co wytwarza w domu rześką atmosferę, a równocześnie zapewnia niczym niezakłócony sen. Część oczyszczaczy ma także sensory wykrywające obecność CO2. Zakup oczyszczacza powietrza zaleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie.