Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Kup łańcuchy śniegowe.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]