Czy warto wcześnie rozpocząć naukę pływania?

Jest takie powiedzenie: “Naucz się chodzić zanim zaczniesz biegać”, które odnosi się do tego, że należy dobrze opanować podstawy zanim porwiemy się na doskonalenie bardziej skomplikowanych umiejętności. Rodzice najczęściej postrzegają pływanie jako wyższy poziom rozwoju psychofizycznego dziecka, tym samym odrzucając pomysł nauki pływania przez niemowlęta. Czy zatem maluch, który nie opanował jeszcze chodzenia, powinien brać udział w zajęciach na basenie?

Odpowiedź jest banalnie prosta – tak!

Niemowlęta szybciej uczą się pływać…

…ponieważ woda jest dla nich poniekąd naturalnym środowiskiem. Często lekceważy się to, że płód do dnia porodu spędza kilka miesięcy unosząc się w płynie owodniowym, tym samym dla małego dziecka odczucia sensoryczne jakie wywołuje kontakt z wodą są czymś znajomym i nie wywołującym strachu. A strach w nauce pływania jest ważnym czynnikiem. Dzieci, które późno zaczynają naukę pływania mogą mieć ogromne problemy z jego opanowaniem (bardzo trudną czynnością dla wielu jest np. swobodne unoszenie się na wodzie w pozycji na plecach), a niektóre w ogóle nigdy nie przezwyciężają strachu przed wodą i później nawet jako dorośli nie podejmują próby nauki pływania.

Kiedy zatem można już zabrać dziecko na basen? Instruktorzy nauki pływania dla maluchów prowadzą zajęcia dla dzieci, które ukończyły trzy miesiące życia. Dlaczego tak wcześnie? Dziecko w pierwszych miesiącach życia posiada istotne dla szybkiego opanowania pływania odruchy, takie jak kopanie czy wstrzymywanie oddechu, które rozwijają się w okresie płodowym, lecz po narodzinach z czasem zanikają. Im wcześniej dziecko zacznie ćwiczyć z powrotem te zachowania, tym szybciej nabierze pewności w wodzie i lepiej będzie sobie radziło z poruszaniem się w niej.

Naukę pływania z dzieckiem należy prowadzić pod okiem licencjonowanego instruktora, wtedy będzie ona nie tylko efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Dziecko nurkujące w basenie pod okiem instruktora

Jakie korzyści przyniesie niemowlakom nauka pływania?

Nauka pływania oprócz wczesnego opanowania ważnej i przydatnej umiejętności niesie też wiele innych korzyści dla małego człowieka.

  1. Wzmacnia mięśnie – mocne mięśnie sprawią, że dziecko szybciej będzie w stanie np. samodzielnie podtrzymać główkę.
  2. Wzmacnia narządy wewnętrzne – pozytywnie wpływa na układ krążenia, wzmacnia serce i płuca.
  3. Rozwija poczucie równowagi i koordynację ruchów – co daje większe szanse na szybkie opanowanie chodzenia. Zajęcia nauki pływania łączone są również z ćwiczeniami, podczas których dziecko uczy się chwytać piłki czy zabawki unoszące się na wodzie.
  4. Wpływa na lepszy sen i apetyt – ruch w wodzie wymaga więcej energii niż ruch poza nią, organizm dziecka musi też wytwarzać więcej energii, aby ogrzać ciało zanurzone w wodzie, dlatego maluchy po zajęciach na basenie często śpią dłużej, rzadziej się wybudzają i mają większy apetyt.
  5. Buduje silniejszą więź między dzieckiem a rodzicem – w nauce pływania zawsze bierze udział rodzic lub opiekun dziecka. Wspólne ćwiczenia pomagają budować silniejszą więź emocjonalną, szczególnie w sferze zaufania.
  6. Uczy socjalizacji z rówieśnikami – podczas nauki pływania maluch ma stały kontakt z innymi dziećmi. Bierze udział we wspólnych zabawach, dzięki czemu uczy się funkcjonować w większej grupie. W przyszłości może to zaowocować lepszą zdolnością integracji z dziećmi w przedszkolu i szkole, a także większa pewnością siebie i poczuciem własnej wartości.

Podkreślamy, że nawet umiejętność pływania nabyta przez dziecko we wczesnym wieku nie chroni go przed utonięciem. Dlatego podczas zabaw w wodzie, czy to na basenie miejskim, nad morzem czy nawet w płytkim baseniku na działce, zawsze należy stosować się do zasady ograniczonego zaufania i uważnie nadzorować zachowanie dziecka.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/dziecko/czy-warto-wczesnie-rozpoczac-nauke-plywania/