Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o korekcji stożka rogówki? Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może być powodem kolejnych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią na szczęście sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – geneza schorzenia?

Rogówka to transparentny element oka, który silnie skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i ma mnóstwo receptorów bólowych, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się również na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też widzenie podwójne. Keratoconus często współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We wczesnej fazie wada jest niwelowana za pomocą szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednakże niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi cross linking oraz Topoguided

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najefektywniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Znakomite rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie miopii lub astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który zupełnie wyeliminuje wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]