Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Na https://bit.ly/32VS6ij odnajdziesz więcej informacji o biopsji prostaty.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i wielkości do włoskiego orzecha. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Pozwala to zdiagnozować zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć groźne zmiany rakowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego możliwego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, a także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Aby jednak mieć bezsporną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg trwającym zwykle ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]